Audyt cyberbezpieczeństwa jako sposób na ochronę najwyższych lotów

Wyobraźmy sobie, że samolot, którym mamy wybrać się na najbliższe wakacje, okazuje się mieć jakąś wadę techniczną. Z oczywistych względów nie chcielibyśmy do niego wsiadać. Chcąc uniknąć niebezpiecznych incydentów, linie lotnicze regularnie poddają samoloty konserwacjom i przeglądom technicznym. Równie pieczołowitego podejścia do kwestii bezpieczeństwa oczekujemy od prawie każdego usługodawcy, któremu w jakiś sposób powierzamy swój dobrobyt. Choć zazwyczaj nie jest to sprawa życia i śmierci pragniemy, aby poufne informacje o nas nie dostały się w niepowołane ręce. Właśnie dlatego zaufanie wzbudzają firmy, które – podobnie jak linie lotnicze – dbają o najwyższy poziom bezpieczeństwa swoich usług. Pomocne mogą okazać się audyty cyberbezpieczeństwa, z których coraz częściej i chętniej korzystają firmy na całym świecie. Jakie są ich zalety? Oto kilka z nich.

1. Identyfikacja źródła problemu

Możemy nie zdawać sobie z istnienia żadnych luk w zabezpieczeniach firmowych. Czasami podejrzewamy, że coś nie działa, jak powinno, ale nie znamy tego przyczyny. Dobrze przeprowadzony audyt cyberbezpieczeństwa pozwala na dotarcie do źródła problemu i znalezienie jego rozwiązania. Każdy przypadek jest inny, dlatego specjaliści korzystają z wielu narzędzi i dostosowują potrzeby do potrzeb klienta.

2. Przyjęcie nowej perspektywy

To jest bardzo ważne, szczególnie dla firm, które mają mniejsze pojęcie o kwestiach cyberbezpieczeństwa. Zewnętrzny audyt pokazuje czarno na białym, jaki jest stan infrastruktury sieci oraz wskazuje miejsca, w których potrzebne są zmiany bądź usprawnienia. Rekomendacje mogą dotyczyć stosowanych protokołów bezpieczeństwa, sposobu pracy, implementacji nowego oprogramowania lub sprzętu, a nawet zatrudnienia konkretnych specjalistów.

3. Wsparcie i rekomendacje na przyszłość

Audyt cyberbezpieczeństwa ma na celu kompleksowe wsparcie klienta, który poza rozwiązaniem palącego problemu, otrzymuje również rekomendacje postępowania w przyszłości. Eksperci dostarczają pełen raport stanu zabezpieczeń, tłumaczą zawiłości w najbardziej przystępny sposób, jakie rozwiązania są optymalne dla firmy. Jeśli zastosujemy się do tych wytycznych, następne audyty będą jedynie rutynowym przeglądem.

4. Większe zaufanie firmy

Przedsiębiorstwa, które mogą pochwalić się regularnie przeprowadzanymi audytami cyberbezpieczeństwa, zyskują w oczach obecnych oraz potencjalnych klientów. Pokazują w ten sposób, że zależy im na ochronie powierzanych danych oraz dobrej opinii usługobiorców. Stosowanie się do regulacji prawnych związanych z ochroną danych zwiększa także możliwości potencjalnych współprac oraz wszelkiego rodzaje dotacji i wsparć finansowych.

Gdzie wystartować?

Zanim dotrzemy do celu, warto dobrze przygotować się do podróży. Aby dowiedzieć się więcej na temat przeprowadzania audytów cyberbezpieczeństwa, zachęcamy do odwiedzenia naszej zakładki Cybersecurity. W ofercie znajdują się trzy różne opcje, które można w dowolny sposób personalizować i rozszerzyć o dodatkowe usługi, jak np. szkolenia dla pracowników.