Cyberbezpieczeństwo – co, dla kogo i dlaczego?

Rzeczywistość cyfrowa to już nie abstrakcyjna fantazja rodem z science fiction, która kiedyś wydawała się niemożliwa do ziszczenia. Wizja skomputeryzowanego świata dawno nas dogoniła i stała się naszą codziennością, do której przystosowujemy się na każdym kroku. Przeniesienie ogromnej części życia do komputerów i zasobów internetowych zmieniło sposób, w jaki definiujemy komunikację, pracę, odpoczynek, a nawet bezpieczeństwo. Obecnie niewystarczające jest zabezpieczenie jedynie dóbr materialnych i fizycznego otoczenia. Kluczowa stała się również ochrona stworzonego przez nas świata cyfrowego za pomocą praktyk i narzędzi kryjących się pod terminem „cyberbezpieczeństwo”.

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Choć określenie to jest niezwykle popularne, daleko mu do trywialnego. Gdyby temat ograniczał się do prostej definicji, nie powstawałyby na jego bazie różnorodne kierunki studiów. Spróbujmy jednak zawęzić pole naszych rozmyślań do kilku najważniejszych kwestii. Na początku warto zrozumieć, czym w ogóle jest cyberbezpieczeństwo. Są to wszystkie czynności mające na celu zwalczanie zagrożeń i ochronę danych znajdujących się w cyberprzestrzeni, w której to dochodzi do wszelkiego rodzaju wymiany i przetwarzania informacji.

Jak to wygląda w praktyce?

W obrębie przestrzeni prywatnej każdego użytkownika może to być chociażby korzystanie z programów zabezpieczających systemy operacyjne urządzeń stacjonarnych i mobilnych (programy antywirusowe) lub Wirtualnych Sieci Prywatnych (VPN), które szyfrują i maskują adres IP oraz działalność użytkownika w Internecie. Dbanie o bezpieczeństwo w sieci to także unikanie podejrzanych stron internetowych i nieujawnianie poufnych informacji w miejscach, co do których zabezpieczeń nie jesteśmy pewni.

Dla dostawców usług cyfrowych oraz firm funkcjonujących tylko w Internecie, przechowujących w chmurze ważne dokumenty dotyczące własnej działalności i klientów, cyberbezpieczeństwo to niezwykle istotna rzecz. Jednym z najbardziej zaniedbywanych aspektów jest komunikacja w sieci. Dostępne platformy do pracy zdalnej oraz komunikatory adresowane do małych i dużych przedsiębiorstw stwarzają iluzję bezpieczeństwa, w rzeczywistości oferując znikomą ochronę przed wyciekami danych, czy złośliwymi oprogramowaniami. Platforma WETOG oferuje alternatywne rozwiązanie integrujące szyfrowany messenger, wideokonferencje oraz chmurę — łatwą do nawigacji i należącą w całości do firmy. Wszystkie niezbędne narzędzia znajdują się w jednym miejscu, dzięki czemu nie ma konieczności używania zewnętrznych, potencjalnie niezabezpieczonych aplikacji.

Kto i dlaczego powinien dbać o cyberbezpieczeństwo?

Odpowiedź jest prosta: każdy, kto chce czuć się bezpiecznie.

Największym zagrożeniem są tzw. cyberataki. Ich rodzajów jest wiele, lecz każdy z nich ma na celu przechwycenie cennych informacji umożliwiających hakerom kradzież pieniędzy, szantażowanie swoich ofiar oraz wymuszanie okupów. Najbardziej narażone są na nie dostawcy usług cyfrowych oraz firmy działające w przestrzeni internetowej. Konsekwencją cyberataków jest nie tylko utrata zaufania klientów i partnerów biznesowych marki, ale również ogromne kary finansowe nakładane przez instytucje państwowe z tytułu RODO.

Osoby prywatne nie są jednak wolne od niebezpieczeństw. Ochrona danych osobowych to gwarancja naszej prywatności w sieci, dlatego niezwykle ważne jest świadome zarządzanie tymi informacjami i ich skuteczne zabezpieczenie przed ingerencją niechcianych osób trzecich. XXI wiek to w dużej mierze rzeczywistość zdominowana przez technologię, warto mieć to na uwadze myśląc o swoim bezpieczeństwie nie tylko w prawdziwym, ale także w tym wirtualnym świecie.