Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność – Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność

Hasło „Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność” przewodzi Europejskiemu Miesiącowi Cyberbezpieczeństwa od samego początku inicjatywy w 2012 roku. Organizowana przez ENISA ogólnoeuropejska kampania ECSM to świetna okazja, aby poruszyć kwestię bezpieczeństwa w sieci, która od zeszłego roku stała się dla nas wszystkich ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z priorytetów WETOG jest upowszechnianie idei cyberbezpieczeństwa oraz szerzenie świadomości na temat zagrożeń towarzyszących współczesnej technologii. Z tego względu październik daje nam mnóstwo powodów do działania i celebracji.

#ThinkB4UClick, czyli pomyśl, zanim klikniesz

Głównymi motywami ECSM2021 są: pierwsza pomoc w przypadku padnięcia ofiarą cyberprzestępstwa, oraz cyberbezpieczeństwo w domu, które są blisko związane z tematami poruszanymi na łamach naszego bloga. Strona kampanii oferuje szeroki zbiór cennych informacji i wskazówek, które z pewnością poszerzą Waszą wiedzę o ochronie wirtualnych informacji zarówno w sferze prywatnej, jak i biznesowej. Na szczególną uwagę zasługują porady udzielane przez ekspertów z całej Europy oraz historie opowiadane przez osoby, które na własną rękę przekonały się, jak dużym zagrożeniem jest brak lub niewystarczająca jakość zabezpieczeń urządzeń oraz baz danych.

Patrząc przez pryzmat pandemii, która zamknęła nas w domach i wręcz zmusiła do polegania na technologii w kontaktach towarzyskich oraz biznesowych, negatywne skutki lekceważenia zasad cyberbezpieczeństwa stały się bardziej namacalne. Ochrona danych nie leży już tylko w gestii największych korporacji oraz osób decyzyjnych. Pracując teraz – często w zaciszu własnego domu – to każdy z nas odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich oraz miejsca pracy. Wydaje się więc, że motto Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa nigdy nie było tak trafne, jak teraz. Zmotywowani wizją cyberświata jako bezpiecznej sfery do pracy, za zadanie przyjęliśmy sobie promowanie świadomego obcowania z technologią tak, aby czerpać z niej najlepsze, bez strachu o utratę poufnych danych. O cyberbezpieczeństwie warto myśleć jak o samoobronie, której podstawy dobrze jest znać, aby zawsze być przygotowanym na potencjalne zagrożenie. W jednym z artykułów dzieliliśmy się z Wami kilkoma poradami, jak czuć się pewniej logując się do sieci. Okazuje się, że najskuteczniejsze kroki możemy podjąć sami, bez skomplikowanych programów i systemów zabezpieczeń. Wyposażeni w odpowiednie środki zapobiegawcze oraz zdrowy rozsądek, możemy pewnie korzystać z największych dóbr dzisiejszych czasów.

Choć miesiącem cyberbezpieczeństwa jest październik, dla nas droga do bezpiecznej cyberprzestrzeni to praca pozbawiona ograniczeń czasowych. Wszystkich zainteresowanych tematem i chętnych do poszerzania swojej wiedzy odsyłamy do bloga WETOG, gdzie stale opisujemy spotykane w sieci zagrożenia oraz sposoby na tworzenie przyjaznego i zabezpieczonego środowiska pracy, komunikacji i wymiany danych.