Cyberprzestępczość – jakich zagrożeń spodziewać się w przyszłości?

cyberprzestępczość

Fali postępu technologicznego nie sposób powstrzymać. Każdego dnia możemy usłyszeć o kolejnych innowacyjnych rozwiązaniach, który odmieni nasze życie nie do poznania. Jednak wszystko, co przełomowe i zmieniające rzeczywistość, ma również swoje ciemne strony. Wraz ze wzrostem poziomu digitalizacji społeczeństwa swój renesans przeżywa także cyberprzestępczość. Obecnie bezpieczeństwo w sieci nie zależy jedynie od dostawców usług. Duża część odpowiedzialności leży po naszej stronie, dlatego ważne jest podnoszenie własnej świadomości na temat zagrożeń wynikających z aktywności w internecie. Zwłaszcza że przyszłość niesie ich ze sobą jeszcze więcej.

Cyberprzestępczość przyszłości – zagrożenia dzisiaj

Raport Future of Crime przygotowany przez infuture.institute w przejrzysty sposób obrazuje obecny stan niebezpieczeństw związanych z użytkowaniem Internetu oraz najnowszych technologii. Znajdujemy w nim informacje nie tylko na temat problemów, z którymi mierzymy się teraz, ale również dotyczące wyzwań bliższej i dalszej przyszłości.

Dzisiaj jednym z największych wyzwań jest ochrona własnej tożsamości cyfrowej. Nasze dane takie jak imię, nazwisko, wiek, czy adres zamieszkania znajdują się w niezliczonych bazach danych, nawet jeśli nie do końca mamy tego świadomość. Historia wyszukiwanych stron, polubienia na portalach społecznościowych, komentarze zdjęcia – wszystkie te informacje pozwalają na identyfikację nas jako użytkowników Internetu. Wyciek danych osobowych i przejęcie ich przez podmioty nieupoważnione może prowadzić do wielu czarnych scenariuszów. Kradzież środków na kontach bankowych, manipulacja wyborcami i konsumentami, kradzież tożsamości – to tylko kilka z nich.

Strategicznym obiektem ataków jest infrastruktura krytyczna, do której należą np. systemy energetyczne, transport, czy systemy medyczne, które coraz częściej sterowane są elektronicznie i przez to szczególnie narażone są cyberataki. Prawdziwą plagą dzisiejszych czasów są jednak fake newsy i masowa dezinformacja, których skutki obserwujemy na bieżąco w trakcie wojny w Ukrainie.

Cyberprzestępczość przyszłości – zagrożenia jutro i pojutrze

W ciągu następnych sześciu lat nasza uwaga będzie coraz bardziej skupiała się na rozwoju sztucznej inteligencji i wynalazkach na niej bazujących. Przejmowanie zadań i obowiązków przez technologię AI niesie ze sobą ryzyko zwiększenia potencjalnych ataków cyfrowych, które mogą mieć skutki śmiertelne. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę autonomiczne samochody, drony, czy automatyczną broń. Podobny scenariusz kreśli się w przypadku protez oraz elektronicznych implantów. Choć atakowanie człowieka złośliwym oprogramowaniem brzmi jak pojęcie wyciągnięte prosto z powieści sci-fi, to powoli staje się realnym zagrożeniem.

Najbardziej odległe nam, bo szacowane na następne 20-50 lat, są dylematy związane z inżynierią genetyczną oraz tzw. komunikacją brain-to-brain (BBI). Rozmowy na ten temat wychodzą poza obszary moralności, ponieważ tak wielka ingerencja w ludzkie ciało to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa życia. Aż strach pomyśleć, że nawet myśli mogłyby nie tylko naszą własnością.