Trendy w cyberbezpieczeństwie na rok 2022

Trendy w cyberbezpieczeństwie

Z początkiem nowego roku zaczęliśmy przeglądać sieć w poszukiwaniu raportów zdradzających największe trendy w cyberbezpieczeństwie, jakich możemy spodziewać się w najbliższym czasie. Jeśli śledzicie na bieżąco najświeższe wiadomości z branży, to większość naszych znalezisk Was nie zaskoczy. Warto jednak mieć na uwadze zarówno nadchodzące zagrożenia, jak i najnowsze rozwiązania, które pomogą w ich zwalczaniu. Biorąc pod uwagę zwiększającą się z roku na rok ilość cyberataków spowodowanych w znacznym stopniu gwałtowną digitalizacją społeczeństwa, nie możemy liczyć jedynie na pozytywne przewidywania. Rok 2021 okazał się niezwykle wymagający dla przedsiębiorców w każdej branży. W którą stronę zwrócą się losy cyberbezpieczeństwa? Przekonamy się o tym już niebawem.

Trendy w cyberbezpieczeństwie – wzrost ataków podczas pracy zdalnej

Cyberataków przybywa z roku na rok (w 2021 roku zaobserwowano 50% wzrost względem roku 2020). Ma to niezaprzeczalny związek z nagłym przejściem pracowników na zdalny tryb pracy. Hakerom udało się przystosować do niecodziennej sytuacji zdecydowanie szybciej i lepiej, niż prywatnym i publicznym organizacjom. Podczas gdy zabezpieczenia systemów nie były gotowe na całkowitą zmianę warunków pracy zespołów, cyberprzestępcy skutecznie zaczęli wykorzystywać słabości firm w celu pozyskania nieodpowiednio chronionych danych.

Statystyki pokazują, że pracownicy oraz menadżerowie nie planują całkowitego powrotu do biur. Możliwość pracy zdalnej wpływa pozytywnie na produktywność pracowników oraz utrzymywanie work-life balance. Zdecydowaną wadą tego rozwiązania są rosnące zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa oraz większe koszty ochrony pracowników. Z taką sytuacją z pewnością będziemy dalej mierzyć się w obecnym roku.

Trendy w cyberbezpieczeństwie – zwiększone budżety na cyberbezpieczeństwo

Specjaliści, którzy od lat informowali o konieczności finansowego wspierania rozwoju cyberbezpieczeństwa w każdej branży, w końcu zostali wysłuchani. Zalety inwestycji w ochronę danych widoczne są gołym okiem, co potwierdziły wyniki badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Radę Bezpieczeństwa Neustar. 81% organizacji zapowiedziało zwiększenie budżetów na cyberbezpieczeństwo w 2022 roku. 24% respondentów stwierdziło, że podwyżka ta wyniesie nawet 31-50%. To dowód na to, że osoby na stanowiskach kierowniczych dostrzegają wpływ, jaki właściwa ochrona danych ma na funkcjonowanie firmy oraz jej relacje z klientami.

Trendy w cyberbezpieczeństwie – rozwój sztucznej inteligencji

Stosowanie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie nie jest niczym nowym. SI wykorzystywana jest najczęściej po przeprowadzonym ataku podczas czynności szacujących i naprawiających szkody. Rozwój sztucznej inteligencji ma przyczynić się do skutecznego i nieinwazyjnego monitorowania pracy systemów, generowania raportów oraz informowania o potencjalnych naruszeniach bezpieczeństwa. Najnowsze technologie pozwolą także na efektywniejsze przeprowadzanie symulacji ataków, które pomogą w opracowaniu optymalnych strategii aktywnej obrony i redukcji słabych punktów zabezpieczeń.

Trendy w cyberbezpieczeństwie – hasła odchodzące w zapomnienie

Zapamiętywanie skomplikowanych haseł to trudna sztuka, którą nie każdy chce lub może opanować. Ten sposób zabezpieczania danych jest przestarzały i niezwykle podatny na cyberataki. Dla wygody i bezpieczeństwa, firmy opracowują różnorodne alternatywy logowania. Większość z nich opiera się na biometrii, która wg badaczy trendów jest technologią przyszłości. Już teraz staje się ona popularnym rozwiązaniem, dlatego w obecnym roku wypatrywać możemy kolejnych pomysłów i zapowiedzi.

Trendy w cyberbezpieczeństwie – blockchain jako narzędzie cyberprzestępców

Blockchain to baza danych przechowująca dane w formie połączonych łańcuchowo bloków. Dzięki temu dane są szyfrowane i przechowywane w sieci serwerów, a nie na pojedynczym serwerze. Jako bezpieczna alternatywa dla szyfrowania end-to-end, blockchain może być wykorzystany do opracowania standardowych protokołów bezpieczeństwa. Długa lista zastosowań tej technologii stwarza też możliwości dla cyberprzestępczości. Na ten nieprzychylny rozwój innowacji również musimy być gotowi.

Rok 2022 to kolejne wyzwanie dla bezpieczeństwa technologii informatycznych. Przed każdym sektorem gospodarki nadal stoi wiele wyzwań, ale rosnąca świadomość na temat cyberniebezpieczeństw oraz postępujący rozwój technologii napawa optymizmem.